| et | en | ru |      
Teenused Proteesimine

Õnnetused käivad ikka inimesi mööda - ütleb ka vanasõna. Nii kaotavad ka inimesed hambaid traumade tagajärjel kui ka ebapiisava ravi tõttu. Selleks, et anda inimesele tagasi tema ilus naeratus ja ka normaalne mälumisfunktsioon, on meil vaja hambaarsti, kes oskab tegeleda proteeside valmistamisega. Proteesimine on väga lai mõiste. Võimalik on katta oma hambad kroonidega, mis on valmistatud erinevatest materjalidest. Suurema hulga hammaste puudumisel on võimalik valmistada suust eemaldatav protees. Palju sõltub hetkeolukorrast ja võimalustest. Siiski maksab arstiga alati nõu pidada, mida on ja mida mitte, võimalik teha olukorra parandamiseks. Ei soovi me ju keegi istuda liialt tihti hambaravitoolis. Seega tuleks alati kui võimalik teha nii, et saaksime võimalikult pikaajalise tulemuse. Kui ei ole võimalik teostada kogu protsessi koheselt, siis plaanerida võimalusel etapiviisiliselt. Proteeside valmistamise juures on lisaks ilusa naeratuse saavutamisele oluline ka hambumus. Lisaks rääkimisele ja naeratamisele peame me ka hammastega sööma. Lõualiiges on meil kõige enam liikuv liiges. Ja nagu kõik inimesed on erinevad, liigub meil ka lõualuu kõigil veidi erinevalt. Hea, hästi sobiva ja mugava proteesi valmistamisel on oluline hambumus. Et peale kunsthammaste omandamist saaksime ka süüa.

Kirjeldan alljärgnevalt lahti mõningad proteeside valmistamisega sagedamini tekkivad küsimused:

- Alati kui on oma hambajuured suus, mis ei ole lahendamatus olukorras, tasub neid säilitada ja kasutada proteeside valmistamiseks. Juurte abil saab hõlbustada suust eemaldavate proteeside paremat retensiooni suus.

- Hambakroonid on oma hammaste peale kinnitatud kunsthambad, mis tavaliselt on valmistatud põletatud portselanist ehk keraamikast. Tugevdamiseks kasutatakse erinevaid metalle või sirkooniumi ühendeid, keraamika all. Ka on võimalik kasutada portselani asemel erinevaid plastmassühendeid, kuid kahjuks ei ole need kuigi vastupidavad.

 - Sild on kahe või enama oma hamba vaheline kroonide ühend. Silla valmistamisel kasutatakse samuti metalle ja portselani. Sillaga on võimalik asendada ainult üks puuduv hammas. Kuid kui puudub rohkem hambaid ja oma hambaid tugihammasteks on piisavalt, saame valmistada ka terve uue hambakaare.

- Ajutised kroonid valmistatakse plastmassist, kas hambaravi kabinetis kohapeal või siis hambalaboris, kus valmistatakse ka kõiki teisi proteesitöid. Ajutised kroonid on mõeldud päriskroonide valmistamise ajaks oma hammaste kaitseks või siis kiirelt hambaga juhtunud õnnestuse likvideerimiseks.

 Suust ärakäivad proteesid jagunevad:

Tugibüügel protees: väga keeruline nimi, kuid sisu on lihtne. Metall- ja plastmassmaterjalidest koosnev protees, mis toetab hästi olamasolevaid hambaid, püsib väga täpselt suus ja on kõige mugavam variant suust eeamalavatest proteesidest.

- Suust ärakäiv osaline protees e. partsiaalprotees. See tähendab, et inimesel on veel oma hambaid suus. Kuid need hambad on kas liikuvad või ei ole heas seisukorras. Sellisel juhul ei saa alati valmistada büügelproteesi ja tuleb valida üleni roosast plastmassist suulaega protees, millel asendavad puuduvaid hambaid valged plastmass-hambad. Kuna protees asendab meie puuduvaid hambaid, tuleb seetõttu pesta ja hooldada proteesi sama hoolsalt nagu oma hambaid. Protees tuleb pesta eraldi ära iga hambapesu korra ajal nagu ka oma hambad. Proteesi võib hoida pidevalt suus – see tähendab, et ööseks ei pea proteesi suust ära võtma.

- Täiliku hammaste puudumise puhul tehakse täisprotees. Jällegi matejalideks valged plastmasshambad ja roosa, igemeid meenutav plastmass. Korralikult tehtud protees püsib ülalõuas alati hästi suus. Alalõuas on asi veidi keerukam kuna keel ja põsed on väga lihaselised ja liikuvad. Siinjuures lisan, et alalõuas tasub alati hambaid säilitada, kuna hambad aitavad proteesil paremini püsida. See tähendab, mitte lasta kergekäeliselt hambaid eemaldada probleemi ilmnemise puhul.

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee